İtalya'da Yaşam

İtalya’da Ulaşım

İtalya'da Ulaşımla İlgili Genel Bilgiler

İtalya’da ulaşım oldukça basit. Deniz, dağlar, tepeler, tarihi kalıntılar ve benzersiz sanatsal güzellikler: Belki de hiçbir ülke, her köşede ve her yerde keşfedilmeyi hak eden İtalya kadar cazibe merkezleri kadar zengin değildir. İtalya güzel olduğu kadar bu güzelliklerini dolaşıp görebileceğiniz çok kapsamlı bir ulaşım ağı vardır. İtalya’da ulaşım için ister şehir içi ister şehirler arası yolculuk olsun, çok sayıda seçeceğiniz bulunur. İtalya’nın büyük şehirlerinin çoğunda metro sistemleri vardır ve İtalya ayrıca sizi Napoli’den Milano’ya birkaç saat içinde götürebilecek çok verimli bir demiryolu sistemine sahiptir. Bunlara ek olarak, sizi güzel bir şehirden diğerine götürecek ekonomik havayolları ve uzun mesafeli otobüs filosu vardır. Tüm bunlara bakıldığında İtalya’da ulaşım için oldukça basit ve öğrenci dostu diyebiliriz.

İtalya’da Ulaşım

En güzel yanı ise, İtalya’da ulaşım ve yaşam ekonomiktir ve oldukça hızlı ve etkilidir. Toplu taşıma için aylık biletler alma şansınız vardır. 26 yaş üstü için aylık biletler çoğu şehirde 30 ile 40 Euro arasındadır (Milano’da aylık bilet 33 Euro’dur). 26 yaş altındakiler için ise aylık bilet fiyatı 20 ile 30 Euro arasındadır (Milano’da aylık bilet 22 Euro’dur).

İtalya’daki yeni evinize yerleştikten sonra kesinlikle yerel kasabanız, köyünüz veya şehrinizde dolaşmanız gerekecek. Bu, evinizden çıkmadan önce İtalyan ulaşım sistemini iyi anlamanızı zorunlu kılar. Tabii ki tüm ulaşım yollarını öğrenmeniz hızlıca öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun için şehir içinde yolculuk yaparken Moovit ve Omio uygulamalarını kullanabilirsiniz. İşte İtalya’daki başlıca ulaşım araçlarından bazılarına birkaç örnek.

İtalya’da Tren İle Ulaşım

Trenle seyahat etmenin temel avantajı rahatlıktır: Rahat koltuklarda oturarak manzara eşliğinde ve çoğu zaman sizi şehirlerin tam kalbine götürecek yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

İtalya’da demiryolu ağı çok gelişmiştir. Bu nedenle İtalya’da ulaşım için çokça tercih edilen bir araçtır. Şehir içi, şehirler arası ve ülke dışına seyahat mümkündür. Şehir içindeki rotalar havaalanı gibi şehrin uzak noktalarını kapsar. Şehirlerarası tren de İtalya’nın en tercih edilen yolculuk şeklidir. Normal hızlı ve hızlı tren seçenekleri bulunur. Uçağa göre daha hesaplıdır. Ayrıca İtalya’dan diğer yakın Avrupa ülkelerine trenle kolaylıkla seyahat etmek mümkündür. İtalya’da ulaşım çoğu zaman bir trene atlamak kadar kolay.

İtalya’da trenlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus bilet okutmaktır. Aldığınız bileti trene binmeden önce damgalatmanız zorunludur. Trenlerde her an bilet kontrolü yapılabilmektedir ve damgasız veya yanlış damgalı biletlere sahip yolculara para cezası uygulanır.

İtalya’da Otobüs İle Ulaşım

İtalya’da, hem gündüz hem de gece seyahat edilen uzun mesafeli rotalarla tüm ülkeyi kapsayan geniş bir özel otobüs taşımacılığı ağı vardır. Otobüs yolculuğu, özellikle gece seyahat ediyorsanız, büyük şehirler arasında seyahat etmek için genellikle trenden daha ucuzdur.

Şehir içi otobüs ağı da gelişmiştir. Neredeyse her yere giden bir otobüs bulabilirsiniz. Trende olduğu gibi, otobüste de bindiğinizde biletinizi otobüste bulunan makinelerde damgalatmanız gerekmektedir. Her an bilet kontrol ekipleri otobüse kontrol yapmaya gelebilir. Bileti olmayan, damgalanmamış veya yanlış damgalı olan yolculara para cezası uygulanır.

İtalya’da Metro İle Ulaşım

İtalya’daki birçok büyük şehirde çok kapsamlı metro ağları bulunur. Bu metro ağları sayesinde aktarmalı veya aktarmasız, şehrin neredeyse her ucuna gidebilirsiniz. Hızlı ve pratik oluşundan dolayı şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araç metrodur.

Metroya binişlerde bilet almanız zorunludur. Girişte sadece biletinizi okuttuğunuz takdirde metroya binebilirsiniz. İndiğiniz duraktan çıkarken de tekrar biletinizi okuttuğunuz takdirde çıkabilirsiniz. Bu yüzden biletinizi yanınızdan ayırmayınız.

İtalya’da Tramvay İle Ulaşım

Otobüs ve metronun yanı sıra çoğu şehirde tramvaylar da şehir içi ulaşımda büyük rol oynar. Genellikle birden fazla rotalı tramvay ağları bulunur. Şehrin her yerine ulaşım sağlamasalar da otobüs ve metroya kolaylıkla aktarma yapabilir ve istediğiniz varış noktasına ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Uçak İle Ulaşım

İtalya’nın her yerinde çeşitli büyüklüklerde havalimanları vardır. Bazılarına yalnızca Avrupa’da uçan küçük ve orta ölçekli havayolları tarafından hizmet verilmektedir, bu nedenle onları duymamış olabilirsiniz, ancak ülke içinde tek yönlü uçuşlar için çok uygun fiyatlı olabilirler. Bunun dışında yurt dışında birçok noktaya da uçma imkânınız bulunur.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?