Eğitim

İtalya’da Veterinerlik Eğitimi

İtalya'da Veterinerlik Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da veterinerlik eğitimi programları, öğrencilere evcil veya vahşi hayvanlarda hastalıkları nasıl teşhis edeceklerini, tedavi edeceklerini ve önleyeceklerini öğretir. Veterinerler ayrıca sahiplerine evcil hayvanlarına nasıl bakacaklarını gösterirken, Biyokimya, Anatomi, İmmünoloji, Parazitoloji ve diğerleri gibi konularda da bilgi sahibidir. Mezunlar, veteriner hekim, hemşire, hayvanat bahçesi bakıcısı, araştırmacı veya vahşi yaşam danışmanı olarak çalışabilirler.

İtalya’da Veterinerlik Eğitimi

Veterinerlik bilimi, hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgilenir. Tıp derecesi gibi, bakımdan psikolojik değerlendirmeye ve karmaşık cerrahi prosedürlere kadar her şeyi kapsar. Nitelikli bir pratisyen olmak için, öğrencileri nispeten uzun ve zorlu bir çalışma süresi (ortalama beş yıl) bekler. Bununla birlikte, veteriner hekimleri her zaman talep görmektedir, bu nedenle mezunlar arasında çok düşük bir işsizlik oranı vardır. Veterinerlik eğitim programı, tıp derecesinde ele alınan aynı konuların çoğunu kapsar, ancak insanlar yerine hayvanlara odaklanır. Konular anatomi, hayvan davranışı, hayvancılık, hücre biyolojisi, beslenme, fizyoloji, genetik, epidemiyoloji, farmakoloji, bulaşıcı hastalıklar, patoloji, parazitoloji ve halk sağlığını içerir.

Programın bir parçası olarak iletişim becerileri, hukuk, etik ve işletme yönetimi gibi daha az bilimsel konular da olabilir – bunların hepsi bir veterinerlik kariyerine hazırlık için faydalıdır. Bir veteriner, genellikle bir doktordan daha fazla sorumluluk alır. Bazı veterinerler, onkoloji veya cerrahi gibi belirli bir hayvan bakımı alanında uzmanlaşır. Evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları veya egzotik hayvanlar gibi belirli hayvan gruplarında uzmanlaşma fırsatları da bulunur.

Veterinerlik bilimi mezunları, ameliyatlarda, yerel uygulamalarda veya hayvanat bahçesi gibi bir organizasyonun parçası olarak veteriner hekim olarak kariyer seçmektedir. Ancak, hayvan beslenme uzmanı, hayvanat bakıcıları, araştırmacı ve eğitimci veya bilimsel bir gazeteci olarak dahil olmak üzere daha birçok kariyer yolu mevcuttur.

İtalya’da İngilizce ‘Animal Care’ bölümü yalnızca Padova Üniversitesi‘nde mevcuttur.

Neden İtalya’da Veterinerlik Eğitimi

  • İtalya’daki veterinerlik programları titizlikle hazırlanmış kapsamlı ve profesyonel programlardır.
  • Diğer ülkelere kıyasla, İtalya’nın devlet okullarının maliyetleri çok uygundur.
  • Avrupa’nın en iyi veterinerlik programlarından bir kısmı İtalya’da bulunur.

Avrupa’daki diğer ülkelerde veterinerlik alanındaki aktif program sayısı ortalama 5 ila 6 iken, İtalya’da veterinerlik eğitimi programı sunan 15 üniversite bulunmaktadır.

İtalya’da İtalyanca Veterinerlik Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalyada Veterinerlik Eğitimi için Gerekli Şartlar

İtalya’da veterinerlik eğitimi almak için gereken şartlardan ilki başvuran adayın 12 yıllık eğitimini tamamlamış olması ve bir lise diplomasına sahip olmasıdır. İtalya’da tüm veterinerlik bölümleri İtalyanca eğitim verdiğinden dolayı yeterli İtalyanca bilgisine de sahip olmak gerekmektedir. İtalyan konsolosluğuna göre başvuracak adayın en az B2 seviyesinde İtalyancaya sahip olması gerekir.

İtalya’da veterinerlik eğitimine başvurabilmek için İtalya Milli Eğitim Bakanlığı (MIUR)’nın gerçekleştirdiği veterinerlik giriş sınavına girmek gerekmektedir. Veterinerlik giriş sınavında başarılı olan adaylar veterinerlik eğitimine başvurmak için hak kazanır.

İtalya’da Veterinerlik Eğitimi Giriş Sınavı

İtalya’da veterinerlik eğitimi giriş sınavı İtalya Milli Eğitim Bakanlığı (MIUR) tarafından hazırlanır ve yapılır. İtalya’da veterinerlik eğitimi giriş sınavı içeriği şu şekildedir:

  • Mantık (10 soru)
  • Genel Kültür (12 soru)
  • Biyoloji (16)
  • Kimya (16)
  • Matematik ve Fizik (6)

İtalyada Veterinerlik Eğitim Ücreti

İtalya’daki devlet üniversitelerinde yıllık harçlar, öğrencinin aile gelirine bakılarak belirlenmektedir. Yıllık harç tutarı 156 – 2.500 Euro arasında değişir.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?