Eğitim

İtalya’da Gastronomi Eğitimi

İtalya'da Gastronomi Eğitimi Hakkında Genel Bilgiler

İtalya’da gastronomi eğitimi, bu alanda kariyer hedefleyenler için birçok seçenek sunuyor. Kültürle iç içe gelişen gastronomi için birçok tanım yapmak mümkün. Yemek ve kültür arasındaki ilişkiyi koruyarak iştah açıcı yiyecekleri belirli bölgelerin pişirme stillerini de kullanarak hazırlayan bu sanatın eğitim alanındaki favori alternatiflerinden biri de İtalya. İtalya’da gastronomi eğitimi alarak mutfak sanatlarında istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz.

İtalya’da gastronomi eğitimi almak yalnızca İtalyan kültürüyle değil, diğer birçok kültür ve medeniyetle de etkileşime geçme şansı verir

Gastronominin temel amaçlarından biri mümkün olduğunca çevrendeki besinleri kullanmaktır. Farklı birçok alanda faaliyet gösteren ve kendini gastronomiye adayan Jean Anthelme Brillat-Savarin, gastronomi sanatını besin maddelerinin sınıflandırılmasından ötürü tarihe, oluşum ve niteliklerinden ötürü fiziğe, besin maddelerinin uğradığı çeşitli çözümleme ve araştırmalardan dolayı kimyaya, yemeklerin hazırlanması ve lezzetli kılınmasından ötürü mutafa, ticarete, siyasete ve ekonomiye dayandırıyor.

Dünya mutfakları en çok bilinenler arasında bulunan İtalyan mutfağı, adını pizza ve makarnalarıyla duyurmuş olsa da bundan çok daha fazlasına sahiptir. Tarihi MÖ. 4’üncü yy’a kadar uzanan İtalyan mutfağı, Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından da esinlenmiştir. Bu nedenle İtalya’da gastronomi eğitimi almak yalnızca İtalyan kültürüyle değil, diğer birçok kültür ve medeniyetle de etkileşime geçme şansı veriyor.

İtalyan mutfağı içinde meyve, sebze, et ve birbirinden lezzetli soslarıyla bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Genel olarak yemekler kolay ve çabucak hazırlanan tariflerden oluşsa da yemeklere lezzeti katan kaliteli malzemeler oluyor ki İtalyan aşçılar da bu kaliteyle ayrıca övünüyor. Zeytin, fesleğen, domates, peynir, balsamik sos ve şarap ayrı bir önem teşkil eder.

İtalya’da Gastronomi Eğitimi

İtalya’da İngilizce gastronomi lisans eğitimi genellikle özel okullarda verilmektedir. Bu özel okullarda eğitimin yanı sıra anlaşmalı oldukları yerler sayesinde öğrencilerine maaşlı staj da ayarlayabilmektedir. Böylelikle öğrenciler hem eğitim alabilir hem de çalışarak yaşamlarını karşılayabilir.

İtalya’da İngilizce gastronomi lisans eğitimi, diğer programlar gibi 3 yıl sürmektedir. Öğrencilerden genellikle motivasyon mektubu istenir ve mülakat yapılarak katılımcıların gastronomiyle olan ilgisi bir anlamda test edilir.

Neden İtalya’da Gastronomi Eğitimi

  • İtalya’da gastronomi lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.
  • İtalyan mutfağı dünyaca ünlüdür.
  • Özel üniversitelerde öğrencilere maaşlı staj imkânı tanınmaktadır.
  • Mutfağıyla ünlü olan İtalya’da yalnızca gastronomi eğitimi almakla kalmaz aynı zamanda kültürü de yaşarsınız.
  • Eğitimi hem ülke hem de dünya çapında ünlü şeflerden alma şansınız vardır.
  • Verilen diplomalar tüm dünyada kabul edilir.

Gastronomi Eğitimi için Gerekli Şartlar

Öğrencilerin temel 12 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin Türkiye’deki üniversite sınavına girerek barajı aşmaları istenir. Dersler İngilizce olduğu için ayrıca İngilizceye hâkim olmanız beklenir.

İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerden İtalya tarafından kabul edilen B2 sertifikası istenmektedir.

Pisa Edu Neler Yapar?

Pisa Edu öğrencilerinin akademik başarılarını ve isteklerini göz önünde bulundurarak onları en doğru üniversitelere yönlendirir, akademik danışmanlık yapar. Vize işlemlerinden, denklik işlemlerine, okul başvurularından İtalya’da karşılamaya, üniversite kesin kayıt işlemlerinden burs başvurularına, yurt ve konaklamanın ayarlanmasından oturum başvurusuna kadar gerekli işlemlerin tamamında öğrencilerinin yanında bulunur.

İtalya’da İngilizce Gastronomi Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İtalyanca Gastronomi Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?