Üniversiteler

Gastronomik Bilimler Üniversitesi

Gastronomik Bilimler Üniversitesi (Università degli studi di Scienze Gastronomiche di Pollenzo)

Gastronomik Bilimler ÜniversitesiGastronomik Bilimler Üniversitesi, kuzey İtalya’da bulunan uluslararası bir akademik kurumdur. Kampüs, Piedmont’un kuzeybatı bölgesinde bir şehir olan Bra yakınlarındaki Pollenzo’dadır. Yavaş Yemek Hareketi’nin kurucusu Carlo Petrini, okulu yiyecek ve kültürler arasındaki organik ilişkilere odaklanan ilk üniversite olarak kurmuştur. 2004’te açıldığından beri Gastronomik Bilimler Üniversitesi’nde 1500’den fazla öğrenci ders almıştır.

Gastronomik Bilimler Üniversitesi, gastronomi, yemek kültürleri ve mirası, gıda ekolojileri ve gıda iletişimi ile ilgili alanlarda lisans ve yüksek lisans derecelerine götüren çeşitli programlar sunmaktadır. Müfredatlarının bir parçası olarak, öğrenciler Avrupa ülkelerinde ve dünyanın diğer bölgelerinde çalışma gezilerine giderler.

Gastronomik Bilimler Üniversitesi eğitim programları dahilinde öğrenciler, Avrupa’nın farklı yerlerine çalışma gezilerine gitme şansı elde eder

Kampüs ve Barınma

Gastronomik Bilimler Üniversitesi kampüsü, Bra’nın bir banliyösü olan Pollenzo’da bulunmaktadır. Bra, Torino’nun yaklaşık 50 kilometre güneyindeki Cuneo eyaletinde yer almaktadır.

1997 yılında, kampüsü içeren mülk, “Savoy Kraliyet Evi Konutları” genel adı altında Dünya Mirası Alanları listesine eklenen bir gruptan biriydi. Özellikle Castello di Pollenzo olarak listelenen mülk 25,36 hektarlık bir alanı kaplar ve 492,44 hektarlık bir tampon bölge içinde yer alır. Kompleks, Banca del Vino (şarap bankası) ve Albergo dell’Agenzia – restoranlı bir otel – ve üniversiteyi içerir. Komplekse yeni eklenenlerden biri, üniversitenin Pollenzo Aşçılık Okulu’na ev sahipliği yapan Corte Albertina’dır.

Gastronomik Bilimler Üniversitesi öğrencileri Bra’da ikamet etmektedir. Mobilyalı, iki veya üç kişilik üniversite dairelerinin her birinde ortak mutfaklı ve banyolu özel yatak odaları bulunmaktadır.

Bra’da Yaşam

Gastronomik Bilimler Üniversitesi, şehir merkezinin yaklaşık 6 km dışında bulunan ve bir otobüs servisiyle hizmet veren Bra şehrinde küçük bir kasaba olan Pollenzo’da bulunmaktadır. Öğrencilerin Bra’daki varlığı şehirde uluslararası bir ortam yaratır ve Bra ile Pollenzo arasındaki öğrenci hayatı, öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen çeşitli aktiviteler sayesinde gayet dolu verimli geçmektedir.

“Bralı” yaşam tarzı, öğrenciler için en çekici yönlerden biridir: Küçük boyutuna rağmen Bra, birçoğu mükemmel kalitede ürünleri tatma ve satın alma fırsatı sunan çeşitli mekanlarda faaliyetler ve etkinliklerle doludur. Harika restoranlar, barlar, kafeler, pastaneler, el yapımı gıda dükkanları ve şarap dükkanları vardır. Gelecek vadeden bir gastronom için Bra, kendinizi yemek dünyasına kaptırmak için ideal bir yerdir.

Ana kamu hizmetlerine yürüyerek veya bisikletle kolayca ulaşılabilir: tren istasyonu ve otobüsler, hastane ve acil servis odası, spor tesisleri, havuz, spor salonu, alışveriş merkezleri, postaneler, bankalar, haftalık bir pazar, turist bilgi merkezleri, kütüphaneler, müzeler, sinema, tiyatrolar ve parklar. Şehir merkezinin çevresindeki kasabalara, özellikle de Gastronomik Bilimler Üniversitesi’nin bulunduğu Pollenzo’ya bağlamak için otobüsler de mevcuttur.

Lisans Programları

  • Gastronomik Bilimler ve Kültürler (İngilizce)

Yüksek Lisans Programları

  • Gıda İnovasyonu ve Yönetimi (İngilizce)

Ücretler ve Burs Olanakları

  • Lisans eğitimi: 15.500 Euro
  • Yüksek lisans eğitimi: 15.500 Euro

Kabul Şartları

  • Türkiye’de 12 yıllık temel eğitimi veya bir üniversitenin ilk yılını tamamlamak.
  • ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavında barajı geçmek.
  • İngilizce eğitim almak isteyenler için sözlü mülakat yeterli ise bu mülakatı geçmek ya da TOEFL/IELTS sahibi olmak.
  • İtalyanca eğitim almak isteyenler için konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek.
  • Ayrıca kendi sınavını yapan üniversitelerde bu sınavdan başarılı bir puan almak.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?