Eğitim

Venedik’te Okumak İçin 8 Neden

Venedik'te Mimarlık, Moda, Tasarım ve Sanat Okumak İçin En İyi 8 Neden

Venedik’te okumak için 8 neden değil belki 18 neden bile bulunabilir. Yerçekimine meydan okuyan bir şehir olan Venedik, karmaşık kanallardan sonsuz Arnavut kaldırımlı sokaklara kadar gizli mücevherlerle dolu. Burada okumak, büyüleyici İtalyan mutfağının yanı sıra büyüleyici olanın ötesinde bir kültürel mirasın tadını çıkaracağınız anlamına gelir. ‘Yüzen şehir’ in neden turistler ve öğrenciler arasında büyük bir hit olduğunu görmek kolaydır.

Venedik’te Okumak İçin 8 Neden

Venedik, dünyanın en ünlü sanatçılarından bazılarına ev sahipliği yaparken mimarisiyle de dünyanın her yerinden sanatçılara ve tasarımcılara bir ilham kaynağıdır. Bu nedenle, mimarlık, moda, tasarım veya sanat okumak için Venedik’e taşınmayı düşünüyorsanız, size bunu yapmak için sekiz iyi neden söyleyelim.

Venedik, mimarlık, moda, tasarım ve sanat söz konusu olduğunda bir trend belirleyicidir

Yüzlerce yıldır, dünyaca ünlü İtalyan ressamlar Canaletto, Titian ve Tintoretto’nun yanı sıra mimar Palladio’nun da aralarında bulunduğu en yüksek kalibreli sanat meraklıları şehre damgasını vurdu.

Olağanüstü mimari ve sanat ile yoğrulmuş şehirle Università IUAV di Venezia arasında kesintisiz geleneksel bağlantılar vardır, eşsiz bir şehirde mükemmelliği için yaygın olarak tanınan ve neredeyse 100 yıl öncesine dayanan bir kurum.

İtalya’nın önde gelen tasarım üniversitelerinden birinde okuyacaksınız

Mimarlık için özel bir tutkunuz varsa, geçen yıllarda Università IUAV di Venezia’nın İngilizce mimarlık yüksek lisans eğitim veren yeni bir yüksek lisans programı başlattığını bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Università Iuav di Venezia, mimarlık, tasarım, moda, görsel sanatlar, planlama ve kentsel tasarım alanında önde gelen devlet üniversitelerinden biridir. Üniversite, geçen yıllarda QS konu sıralamasında ‘sanat ve tasarım’ için İtalya’nın en iyi üçüncü üniversitesi seçildi.

Konuya özel bir atölyede tasarım uzmanlığınızı geliştirebilirsiniz

Università IUAV de Venezia, lisans programları için konuya özel atölye çalışmaları yürütmekte ve öğrencilere dünya standartlarında profesyoneller ve öğretim üyeleriyle etkileşim kurma ve en son teknoloji ile çalışma fırsatı sunmaktadır.

Venedik mutfağı ziyafeti

Tabii ki, bir İtalyan şehri olarak, burada pizza ve makarnadan kaçamazsınız. İtalyan dondurmasının iyiliğine karşı koymak da mümkün değildir.

Venedik’in ünlü taze deniz ürünleri mutfağına bu İtalyan yemeklerini ekleyin ve bırakın şehri, yemek masasından asla ayrılmak istemeyeceksiniz!

Yepyeni bir kültürü deneyimi

Eğer büyük bir kahve hayranıysanız, yerlilerle uyum sağlamak istiyorsanız her zaman uymanız gereken bir kural vardır: Öğleden sonra asla bir latte sipariş etmeyin. Latte ve cappuccino, öğleden sonraları içilemeyecek kadar ağır olduğu için İtalyan kahve kültüründe sabah içkisi olarak kabul edilir.

İkincisi ise futbol ki İtalya’da büyük bir iş. Eylül ayından Mayıs ayına kadar, yerel bir barda otururken, yerel takımınızda tezahürat yaparken yüzlerce diğer futbol taraftarıyla birlikte televizyon ekranında coşkuyla çığlık atarken bulacaksınız. (İpucu, Venedik’te okuyorsanız, Venezia Fc’yi desteklemek isteyeceksiniz.)

Yüksek gelgitte Piazza de San Marco’daki suya ayak parmaklarınızı (daha büyük olasılıkla dizlerinize kadar sığar) daldırmayı unutmayın. Ayrıca ayrıntılı maskeleri ve kostüm tasarımları için dünya çapında ünlü Venedik Karnavalı gözlük ile yer almak için emin olun.

Ve eğer paraya sıkışırsanız, her ayın ilk Pazar günü İtalya’daki tüm devlet müzelerine ve arkeolojik alanlara ücretsiz erişim olduğunu öğrenmekten memnuniyet duyacaksınız.

Yerel dili öğrenin

Birden fazla dil konuşabilmek sizce de harika değil mi?! İngilizce evrensel bir eğitim dili olmasına rağmen, Venedik’in kalbinde yaşamak ve okumak, günlük olarak İtalyanca öğreneceğiniz anlamına gelir.

Bir caffè espresso sipariş etmek veya dost canlısı bir yerelden yol tarifi almak söz konusu olduğunda yalnızca ikinci, üçüncü veya dördüncü bir dil konuşmak size fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda İtalyan eğitim maceranız sona erdikten sonra kaçınılmaz lisansüstü iş arama söz konusu olduğunda potansiyel işverenlerinizi de etkileyecektir.

Şehrin su yolları ve mahalle kanalları ağında gezinmeyi öğrenin

Venedik’in “Yüzen Şehir” olarak adlandırıldığını zaten belirledik, ama bu yerin etrafında dolaşmak istediğinizde ne olur?

Tabii ki, köprülerin ve sokakların labirentinde gezinmeyi deneyebilirsiniz, ancak şehrin ünlü gondolları alternatif bir seçenek sunar. Büyük Kanal’da gezinirken Venedik’in manzaralarını yepyeni bir şekilde keşfedeceksiniz. Ama unutmayın, pahalı olabilirler ve gondol trafiği gerçek bir şeydir.

Burs alma şansı

Diğer yedi zorlayıcı nedenimiz sizi Venedik’te sanat ve tasarım okumayı düşünmeye ikna etmek için yeterli değilse, belki de bir burs alma ihtimali yardımcı olabilir?

Università IUAV di Venezia, öğrenciler için öğrenim ücreti muafiyetleri dahil olmak üzere çeşitli burslar ve diğer finansman fırsatları sunmaktadır. Study@Iuav, uluslararası öğrencilere adanmış özel bir burs fırsatıdır.

Profesör Fernanda de Maio,”Lisans eğitiminin düşük maliyeti ve mevcut burs seçenekleri, İtalya’yı ve kültürel mirasını sevenlere nitelikli, sürdürülebilir ve demokratik bir fırsat sunma taahhüdümüzün bir başka önemli unsurudur” diyor.

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?