Eğitim

İtalya’da 5 teknoloji kariyeri

İtalya'da 5 teknoloji kariyeri

İtalya’da 5 teknoloji kariyeri deyince aklınıza neler geliyor? Günümüzde dallanıp budaklanan yapay zeka (AI), yapay öğrenme ya da yapay zeka ile öğrenme, data analizi ve bulut bilişim (bulut bilgi işlemi) on yıllardır büyüyen teknolojiler arasında yer alıyor. Halihazırda her sene hızlanarak gelişen teknoloji bilimi, günümüzün büyük sağlık krizi koronavirüs salgınıyla da büyük bir ivme yakalamış durumda.

Arkasındaki itici güç sebebiyle dijitale dönüştürülen endüstrilerin ve sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek beceri ve bilgiye sahip kişilere karşı oluşan talep de aynı oranda artıyor. Bu yazımızda geleceği açık olan İtalya’da 5 teknoloji kariyerini sizlerle paylaşacağız.

İtalya’da eğitim almak için ki buna İtalyada 5 teknoloji kariyeri yoluna çıkana basamaklar da dahil, denklik, vize gibi işlemler de yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

İtalya’da 5 Teknoloji Kariyeri

Hem yurt içinde hem yurt dışında birçok insanın iş bulmak için kullandığı çevrimiçi iş bulma portalı Indeed, 2018 yılında yayınladığı raporda, 2015 yılından itibaren yapay zeka alanındaki iş pozisyonlarının yüzde 119 oranında arttığını raporlamıştı.

Peki İtalya’da 5 teknoloji kariyeri alanında meslekler neler? Yapay zeka, data bilimi veya yazılım geliştirme alanında hangi işlere başvuru yapabilirsiniz? İşe alınmak için hangi yeterliliklere sahip olmanız gerekir?

Yapay Öğrenme Mühendisi (Machine Learning Engineering)

Yapay zekanın bu spesifik branşı, bilgisayar bilimine ilgi duyan ve hızlı büyüyen bu sektörde kariyer hedefleyen kişiler için mükemmel seçeneklerden biri.

Yapay öğrenme mühendisleri, şoförsüz otomobil sürüşleri veya dijital asistanlar gibi, makinaların bir insanın yapabileceği şekilde verilen görevi yerine getirmesi benzeri kompleks algoritmaları yaratmak için büyük verileri kullanır. Makinelerin insan müdahalesi olmadan öğrenebilmeleri ve gelişebilmeleri için ekonomik öngörü, görüntü tanıma ve doğal dil işleme uygulanır.

Hangi alanda eğitim almalısınız?

Yapay zeka ve/veya bilgisayar bilimi üzerine lisans eğitimi zorunlu olmakla birlikte yüksek lisans eğitimi de şart diyebiliriz. Peki İtalyada 5 teknoloji kariyeri yoluna çıkmak için hangi okullarda bu eğitimi alabilirsiniz? Yazımızın ilerleyen kısmında detaylarıyla ile paylaşacağız.

UX Tasarımcısı

“UX tasarımcısı ne iş yapar?”dan önce UX nedir, biraz ondan bahsedelim. UX tasarım, Türkçe adıyla ‘kullanıcı deneyimi tasarımı’, kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek için bilinçli şekilde tasarım yaratma sanatı diyebiliriz. Çağımızın isimsiz kahramanları, ürünlerle, teknolojilerle olan etkileşimimizi iyileştirerek bütünlüklü bir deneyim oluşturmaya odaklanır.

UX (User eXperience) tasarımcılar, yazılımların, web sitelerinin veya uygulamaların tüketicilerin alışkanlıklarını, motivasyonlarını, davranışlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için ‘sahne arkasındaki tasarımla’ ilgilenir. Ürün tasarımından o ürünün lansmanına, kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmalardan prototipler oluşturmaya, ürünün pazara sunulmasından satış sonrasında gelen yorumların değerlendirilmesine kadar işin tüm aşamalarının yönetilmesi anlamına gelir.

Her gün daha fazla işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak ve satmak için dijitale yönelmesi nedeniyle, kullanıcı yolculuğunun ve deneyiminin olabildiğince iyi olması, işletme için hayati önem arz etmekte.

Hangi alanda eğitim almalısınız?

UX tasarım için aynı ismi taşıyan bir lisans bölümü yok. Bilgisayar bilimi ve tasarım gibi bölümlerde lisansınızı tamamlayabilir, sonrasında UX tasarımı alanında bir veya iki yıllık yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Robotik Mühendis

Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken robotik mühendisler, yoğunluklu olarak üretim, madencilik, otomotiv endüstrileri için ürettikleri prototipleri, robotik bileşenleri, entegre yazılımları ve makineleri sürekli olarak analiz etmek, yeniden değerlendirmek, yapılandırmak, test etmek ve bakımını yapmak durumundalar.

Robotik cerrahinin ne kadar ilerlediğini düşünürsek, birkaç yıl içinde çağdaş teknolojilerin toplumda, iş dünyasında ve özellikle sağlık alanında çığır açacak yenilikler görmemiz muhtemel.

Hangi alanda eğitim almalısınız?

Bilgisayar alanında lisans eğitimi aldıktan sonra yine aynı alanda ve/veya robotik konusunda yüksek lisans eğitimi almanız gerekecektir.

Data Bilimcisi

Harvard Business Review’da ‘21. yüzyılın en seksi işi’ olarak adlandırılan data bilimi, bulut bilişim mühendisliği veya yapay öğrenme gibi yeni bir meslek değil. İş dünyasında patlayışını bu mesleklere nazaran çok daha önce yaşasa da sektörün vazgeçilmez parçaları arasında ilk sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz.

İşletmeler ve kuruluşlar her geçen gün daha fazla veri toplayıp işliyor. IT’den eğlenceye, üretimden sağlık hizmetlerine kadar hemen hemen her sektörde ve endüstride çalışma fırsatı bulunan data analistleri, bir kuruluşun daha bilinçli kararlar alabilmesi için verileri derlemek, işlemek, analiz etme ve sunmak gibi sorumluluğa sahiptir.

Hangi alanda eğitim almalısınız?

Data bilimi alanında çalışmak için datayı ve analizi biliyor olmak olmazsa olmaz. Uygulamalı matematik, analiz veya data bilimi alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi, size bu mesleğin kapılarını aralayacaktır.

Bulut Bilişim Mühendisliği

Pandeminin patlamasıyla birlikte uzaktan çalışma oranının da artması, bulut bilişime olan ilgiyi ve ihtiyacı zirveye taşıdı. Markalar çılgınca, süreci geliştirebilecek, gerekli altyapıları kurup uygulayabilecek ve gerekli görevleri yerine getirebilecek bilgi ve beceriye sahip kişileri aramaya başladı.

Bulut bilişim mühendislerinin ayrı ayrı veya aynı anda birden fazla görev tanımı bulunabilir. Bu görev tanımlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz: Bulut geliştiricileri, çözüm mimarlığı ve sistem mühendisliği. Bu tanımlara pek tabii eklemeler yapılabilir. Bazı durumlarda roller ve sorumluluklar değişse de bir bulut bilişim mühendisinin genel görevi, çalıştığı kurumun Google Cloud, Microsoft 365 ve Slack gibi bulut sistemini planlamak, izlemek ve yönetmektir.

Hangi alanda eğitim almalısınız?

Günümüz teknoloji kariyer seçimlerinin çoğunda olduğu gibi ilgili meslek deneyimini üst noktalara taşımak için neredeyse her zaman yüksek lisans derecesi de istenir. Bu alan için lisans derecenizi bilgisayar bilimleri veya bilgisayar mühendisliği alanında yaparak yine aynı alanda yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Yapay Zeka Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

İtalya’da İngilizce Bilgisayar Mühendisliği Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

İtalya’da İngilizce Bilgisayar Mühendisliği, Robotik ve Yapay Zeka Yüksek Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

İtalya’da İngilizce UX Tasarım Yüksek Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

İtalya’da İngilizce Data Bilimi Yüksek Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

Detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 216 414 24 15 ve +90 532 384 24 15 numaralardan bizi arayabilir, Online Randevu Formunu doldurabilir veya kadikoy@pisaedu.com ’a mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?